Planeta

DOK EVROPA GORI NA 50 STEPENI, ONI SE SMRZAVAJU! Sneg pao na PLAŽE, ulična trka po ledu umesto kupanja!

Dodajte Kurir u vaš Google izbor
Foto: Instagram
Snažan antarktički polarni talas zahvatio je Južno ostrvo Novog Zelanda. Sneg je stigao do nivoa mora, zatvoreni su putevi, obustavljen trajektni saobraćaj i poremećen rad škola.

Antarktički polarni talas zahvatio je u utorak delove Južnog ostrva Novog Zelanda, donevši sneg do nivoa mora i ledene temperature koje su dovele do zatvaranja puteva i poremetile rad škola.

Sneg je prekrio Danidin, drugi po veličini grad na Južnom ostrvu, zbog čega je policija pozvala građane da ne putuju osim ako to nije neophodno, zbog poledice na putevima.

"Policija je jutros primila više prijava o saobraćajnim nezgodama širom Danidina, pri čemu je nekoliko vozila sletelo sa puta. Srećom, nije bilo povređenih", saopštila je novozelandska policija na društvenim mrežama.

Lokalni mediji preneli su da su skijaši i snouborderi iskoristili snežne padavine kako bi se spuštali niz Boldvin ulicu u Danidinu, koja važi za najstrmiju stambenu ulicu na svetu. Severnije, sneg je bio vidljiv čak i na peščanoj plaži Nju Brajton u Krajstčerču.

Sneg je retka pojava u Danidinu, posebno na nivou mora, iako viši delovi grada tokom snažnih hladnih talasa povremeno dobijaju snežni pokrivač.

Sve autobuske linije u gradu su obustavljene, saopštile su vlasti, dok je trajektni saobraćaj između Severnog i Južnog ostrva privremeno suspendovan zbog jakog vetra i visokih talasa.

Meteorološka služba Novog Zelanda (MetService) saopštila je da će hladni talas potrajati još najmanje dva dana, donoseći sneg ili susnežicu do područja blizu nivoa mora na istočnoj obali Južnog ostrva.

Prognozira se da bi četvrtak ujutru mogao doneti najniže temperature ove godine u mnogim delovima Novog Zelanda.

(Kurir.rs/Reuters)